Rzeczowe aktywa trwałe, amortyzacja i leasing - ujęcie bilansowe i podatkowe

Celem szkolenia jest przybliżenie problematyki prezentacji składników majątkowych stanowiących środki trwałe jako pozycji bilansowych i podatkowych.

Podczas szkolenia zostaną omówione różnice w ujęciach bilansowym oraz podatkowym rzeczowych aktywów trwałych a także różnice pomiędzy rodzimymi i międzynarodowymi przepisami prawa bilansowego w tym zakresie.

Szkolenie przeznaczone jest dla służb księgowych, jak również innych osób zajmujących się rozliczeniami podatkowymi w firmie.

Dzień I. Ujęcie bilansowe rzeczowych aktywów trwałych.

1. Środki trwałe wg Ustawy o Rachunkowości
    • Zasady ujmowania środków trwałych, w tym omówienie znaczenia polityki rachunkowości
    • Definicja środków trwałych (warunki rozpoznania jako środki trwałe)
    • Wycena początkowa, tzw. rozszerzona cena nabycia
    • Wycena w wartościach godziwych (np. przy transakcjach zakupu przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części oraz połączeniach rozliczanych metodą nabycia)
    • Amortyzacja oraz trwała utrata wartości
  2. Rzeczowe aktywa trwałe w przepisach międzynarodowych (porównanie do regulacji rodzimych)
    • Początkowe ujęcie składnika rzeczowych aktywów trwałych na dzień nabycia lub wytworzenia
    • Zasady wyceny na dzień bilansowy
    • Przeszacowanie aktywów trwałych
    • Amortyzacja – cel, okres i metody, aktualizacja długości okresu użytkowania
    • Wartość końcowa (rezydualna)
    • Komponentyzacja środków trwałych, tzw. "Rachunkowości komponentów"
  3. Środki trwałe a nieruchomości inwestycyjne w polskim prawie bilansowym i przepisach międzynarodowych
  4. Leasing
    • Rodzaje umów leasingowych, kryteria kwalifikacji umowy do leasingu finansowego wg Ustawy o Rachunkowości, KSR 5 i MSR 17 - porównanie różnic
    • Przykład praktyczny rozliczenia leasingu finansowego (określenie wartości początkowej, amortyzacji, podziału raty leasingowej, odroczonego opodatkowania)
    • Leasing operacyjny

Dzień II. Ujęcie podatkowe rzeczowych aktywów trwałych

1. Amortyzacja
    • Które środki trwałe podlegają amortyzacji podatkowej?
    • Odpis amortyzacyjny jako koszt uzyskania przychodu
    • Wartość początkowa środków trwałych
      • cena nabycia
      • koszt wytworzenia
      • wartość rynkowa
      • wartość ustalona przez podatnika
    • Szczególne przypadki ustalenia wartości początkowej (m.in. przekształcenia, nabycie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części itp.)
    • Ulepszenie środków trwałych
    • Metody oraz stawki amortyzacyjne
      • metoda liniowa
      • metoda degresywna
      • stawki indywidualne
      • amortyzacja jednorazowa
    • Nabycie środków trwałych a VAT
  2. Leasing
    • Leasing podatkowy – kiedy umowa leasingu podlega szczególnym regulacjom podatkowym?
    • Istotne pojęcia leasingu podatkowego
    • Leasing operacyjny
    • Leasing finansowy
    • Leasing gruntów