Podatek VAT 2015 w praktyce

Problemy dotyczące rozliczenia podatku VAT

I.  Wybrane zagadnienia z zakresu podatku VAT w kontekście zmian obowiązujących od 204 r. z uwzględnieniem praktyki oraz najnowszego orzecznictwa sądów i organów podatkowych

1. Moment powstania obowiązku podatkowego

• moment dostawy towarów (w tym m.in.: stosowanie formuł INCOTERMS, sprzedaż wysyłkowa; dostawy towarów, dla których przewidziano okresy rozliczeniowe)
  • moment wykonania usługi (w tym m.in.: refakturowanie usług; usługi budowlane)
  • czynności, dla których przewidziano szczególne momentu powstania obowiązku podatkowego
  • przedpłaty a obowiązek podatkowy (w tym przedpłaty dot. transakcji zagranicznych)
  • kaucje a podatek VAT

2. Podstawa opodatkowania

• aport do spółki prawa handlowego
  • nieodpłatne przekazania
  • sprzedaż towarów/usług po symbolicznej cenie
  • sprzedaż wysyłkowa
  • sprzedaż towarów podlegających odwrotnemu obciążeniu a świadczenia z tym związane (atesty, transport itp.)
  • podstawa opodatkowania przy najmie/dzierżawie w kontekście refakturowania mediów (wyrok TSUE z dnia 15 kwietnia 2015 r.)
  • faktury korygujące „in minus” oraz „in plus”
  • korekta podstawy opodatkowania z tytułu WNT

3. Podatek naliczony

• przesłanki warunkujące powstanie prawa do odliczenia podatku naliczonego
  • termin odliczenia podatku naliczonego (w tym zasada:  „jeden z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych”
  • duplikat faktury a podatek naliczony
  • faktury korygujące „in minus” oraz „in plus”
  • wyłączenia prawa do odliczenia podatku naliczonego w kontekście aktualnych kierunków kontroli organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej
  • podatek naliczony a zakup paliwa przy użyciu kart paliwowych
  • podatek VAT a proporcja (art. 90-91 ustawy o VAT)

4. Samochody a podatek VAT

• zakres pojazdów objętych regulacją art. 86a ustawy o VAT
  • pojęcie „wydatków związanych z pojazdami samochodowymi”
  • samochody wykorzystywane wyłącznie do celów działalności gospodarczej
    • w tym:
    • samochody spełniające określone wymagania techniczne
    • samochody przeznaczone do wynajmu/odsprzedaży
  • samochody wykorzystywane do celów „mieszanych”, w tym m.in.
    • ewidencja przebiegu pojazdu (sposób prowadzenia, wady, pomyłki, braki informacji itd.)
    • VAT-26 a jego aktualizacja
  • nieodpłatne bądź odpłatne udostępnienie samochodu firmowego do celów prywatnych pracownika
  • sprzedaż samochodu firmowego a stawka podatku VAT
  • odliczanie podatku naliczonego przy zakupie paliwa z uwzględnieniem zmiany przepisów od dnia 1 lipca 2015 r.

5. „Ulga na złe długi”

• prawo do stosowania „ulgi na złe długi” po stronie wierzyciela
  • obowiązek stosowania „ulgi na złe długi” po stronie dłużnika
  • „ulga na złe długi” a transakcja barterowa
  • „ulga na złe długi” a kompensata
  • zmiany w zakresie ulgi na złe długi wchodzące w życie z dniem 1 lipca 2015 r.

6. Pozostałe wybrane zagadnienia

• ZFŚS a podatek VAT
  • stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej
  • pojęcie „kompleksowości” świadczenia na gruncie podatku VAT na przykładzie usługi automatyki przemysłowej
  • zmiany w zakresie zwolnień z kas fiskalnych, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2015 r.

II. Zmiany w zakresie podatku VAT wchodzące w życie z dniem 1 lipca 2015 r./1 styczeń 2016 r.

• zmiany w zakresie stosowania mechanizmu „odwrotnego obciążenia”
  • zmiany w zakresie odpowiedzialności solidarnej nabywcy (lista tzw. towarów wrażliwych, kaucja gwarancyjna)
  • zmiany w zakresie stawek podatku VAT
  • zmiany w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego (działalność gospodarcza vs działalność niebędąca działalnością gospodarczą)