Podatek CIT 2018 oraz aktualne problemy

Celem szkolenia "Podatek CIT 2018 w praktyce" jest m.in. wyjaśnienie jak poradzić sobie z korektą w okresie przejściowym stosowania nowych przepisów i czy z dniem 1 stycznia 2017 można zaliczyć w koszty wszystkie niezapłacone faktury.

W ciągu ostatnich kilku lat problem korekty przychodów i kosztów dał się we znaki wszystkim podatnikom. Od 2017 roku  zasady dokonywania korekt zostają zmienione, zmieniają się limity transakcji gotówkowych, co powoduje dalsze konsekwencje w podatkach dochodowych. Sporo nowości czeka nas w tematyce cen transferowych, zmianom ulegają także stawki podatku CIT, w zakresie wprowadzenia nowej obniżonej stawki. Uzupełnieniem tematyki zmian będzie także wskazanie najnowszych trentów interpretacyjnych z 2016 r. w wielu ważnych tematach m.in. braku przychodów z nieodpłatnych świadczeń, imprez integracyjnych, samochodów służbowych używanych w celach prywatnych oraz kontrowersyjnych rozstrzygnięć dotyczących usług opodatkowanych podatkiem u źródła.

1. Najważniejsze zmiany w podatku CIT od sierpnia 2017 r.

1. Wprowadzenie jednorazowej amortyzacji nakładów na środki trwałe w kwocie do 100.000 PLN.

2. Nowe zasady rozliczania podatku dochodowego w przypadku zakupu biletów u zagranicznych przewoźników lotniczych.

1. Najważniejsze (planowane) zmiany w podatku CIT od 2018 r.

1. Modyfikacja przepisów dotyczących unikania opodatkowania poprzez tworzenie kontrolowanych spółek zagranicznych (Controlled Foreign Company - CFC).

2. Modyfikacja przepisów regulujących funkcjonowanie podatkowych grup kapitałowych (PGK).

3. Wprowadzenie tzw. minimalnego podatku dochodowego w odniesieniu do podatników posiadających nieruchomości komercyjne handlowo-usługowe oraz budynki sklasyfikowane jako biurowe.

4. Wyłączenie stosowania przepisów o cenach transferowych w zakresie spółek z udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub Skarbu Państwa.

5. Zmiany w zakresie ulgi badawczo – rozwojowej.

6. Ograniczenie tzw. zwolnienia dla dywidend.

7. Wprowadzenie do ustawy o CIT nowego źródła przychodów - zyski kapitałowe.

8. Nowa kategoria przychodowa – przychody z tytułu nieodpłatnego przekazania rzeczy i praw.

9. Doprecyzowanie przepisów w zakresie kosztów pośrednich – ujęcie podatkowe uzależnione od ujęcia rachunkowego.

10. Zmiany w zakresie możliwości zaliczania odsetek do kosztów podatkowych.

11. Wprowadzenie limitu w zakresie kosztów uzyskania przychodów w odniesieniu do nabywanych usług niematerialnych.

12. Brak możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych tzw. nagród z zysku.

13. Strata z tytułu zbycia wierzytelności kosztem w kwocie netto.

14. Doprecyzowanie przepisów w zakresie przychodów i kosztów uzyskania przychodów ze zbycia wierzytelności oraz strat ze zbycia wierzytelności.

15. Zmiana zasad ustalania przychodów i kosztów przy podziale przez wydzielenie,

16. Podwyższenie kwoty umożliwiającej jednorazową amortyzację do 5.000 PLN.

17. Ograniczenie w możliwości zaliczania do kosztów podatkowych odpisów amortyzacyjnych / opłat licencyjnych w odniesieniu do wartości niematerialnych i prawnych (m.in. znaki towarowe) w przypadku, gdy kwota odpisów przekroczy przychód podmiotu zbywającego.

1. Wielostronna konwencja podatkowa (Multilateral Instrument to Modify Bilateral Tax Treaties, tzw. „konwencja MLI”).