Klasyczne i innowacyjne instrumenty pochodne w zabezpieczeniu ryzyka biznesowego

Adresaci szkolenia

Szkolenie kierowane jest dla kadry menedżerskiej każdego szczebla zarządzania, specjalistów i inżynierów zajmujących się finansami, zarządzaniem płynnością finansową, rynkiem pieniężnym i kapitałowym, współpracą z instytucjami finansowymi, w tym m. in. opracowywaniem analiz finansowych, minimalizacją ryzyka, oceną efektywności inwestycji kapitałowych i projektów inwestycyjnych z wykorzystaniem zmiennej wartości pieniądza w czasie.

Powinny w nim wziąć udział osoby z działów: rachunkowości, finansów, podatkowych, organizacji i zarządzania, a nawet marketingu oraz innych. Mogą także uczestniczyć w takim szkoleniu wszystkie te osoby, których zainteresowania są bliskie dziedzinie finansów, jak i te, które zamierzają się przekwalifikować w tym kierunku.

Cele szkolenia

1. Pogłębienie, poszerzenie, zdobycie i utrwalenie wiedzy z zakresu:

• Matematyki finansowej
  • Zarządzania ryzykiem
  • Inżynierii finansowej
  • Klasycznych instrumentów pochodnych
  • Innowacyjnych instrumentów pochodnych

2. Zdobycie i doskonalenie umiejętności i zdolności z zakresu:

• Kalkulacji finansowych
  • Rynku finansowego i kapitałowego
  • Wyboru narzędzi adekwatnych do pozyskania informacji użytecznych   decyzyjnie
  • Form i metod zabezpieczenia przed ryzykiem

Korzyści dla uczestników

Udział w szkoleniu umożliwi pracownikowi:

• rozwój umiejętności samodzielnego poruszania się po typowych zagadnieniach z dziedziny inżynierii finansowej
  • wzrost kompetencji w zakresie klasycznych oraz innowacyjnych instrumentów pochodnych
  • rozwój umiejętności analityczno-strategicznych
  • rozwój umiejętności analizy, oceny i wyceny instrumentów pochodnych
  • wzrost umiejętności menedżerskich w obszarze kontroli i zmniejszania ryzyka firmy, jak również pozyskiwania kapitałów poza firmą

Podczas szkolenia uczestnicy zapoznają się z różnymi metodami i formami inwestowania, pomnażania i generowania dochodów w różne przedsięwzięcia finansowe przy minimalizacji ryzyka.

Korzyści dla firmy

Firma poprzez przeszkolenie pracownika zwiększy możliwość:

• rozwoju i wzrostu swojej pozycji rynkowej poprzez eliminację bądź minimalizowanie ryzyka do poziomu akceptowalności
  • zwiększenia wartości firmy poprzez umiejętne zabezpieczanie biznesu przed różnego typu ryzykami
  • elastycznego podejścia do stale zmieniających się warunków wewnętrznych w firmie oraz warunków rynkowych otoczenia zewnętrznego

Metodyka szkolenia

Zajęcia będą prowadzone w interaktywnej formie przy zastosowaniu różnych metod szkoleniowych:

• wykładów
  • prezentacji
  • dyskusji grupy
  • analizy przypadków
  • ćwiczeń – warsztatów w podgrupach

Słuchacze szkolenia będą uczestniczyć w ćwiczeniach praktycznych W trakcie, których zostaną rozwiązane  przekrojowe zadania w postaci typowych przypadków oraz kilka ćwiczeń uzupełniających. Łącznie czas przeznaczony na przykłady oraz analizy obejmuje około 50% planowanego czasu szkolenia. Każdy dzień szkolenia będzie na bieżąco podsumowany.

DZIEŃ I

• Towarowe
  • Rynkowe
  • Zabezpieczenie przed ryzykiem walutowym